Історія виникнення




Звичай прикрашати дерева існував у наших предків ще більше двох тисяч років тому. У ті далекі часи вважалося, що в гілках дерев знайшли притулок могутні духи - як добрі, так і злі, і, щоб зустрітися з ними і придбати їх допомоги у повсякденному житті, приносилися рясні дари, які розвішували на гілках. У новий час, у XVI столітті в Центральній Європі в різдвяну ніч було прийнято призначати на середину столу маленьке деревце бука в Киеве, прикрашене звареними в меду дрібними яблучками, сливами, грушами. І лише XVIII століття вибрав ялина королевою свята. У 1807 році на Дрезденської різдвяному ярмарку вже продавалося багато ялинок, їх охоче розкуповували. Гак з'явилася необхідність у виготовленні спеціальних іграшок.


Спочатку ялинки прибиралися досить просто, але тривало це недовго. На колючих зелених гілках крім традиційних яблук з'являються горіхи, солодощі, кулі. А на верхівці - зображення зірки або сонця, вирізаний з цупкого паперу або зроблене з соломи.



Навіть при з'являються нововведення в нарядному ялинкова уборі збереглося повно слідів язичницьких ритуалів. Приміром, випічка іграшок - солодощів, які протягом багатьох років залишалися самими численними і коханими. Апетитні ялинкові іграшки робили з пісочного або марципанової тесту. Форма їх теж відбувається з найдавніших уявлень про добро і побажань благополуччя. Улюбленими персонажами цього виду прикрас були птахи. На Русі вплив на такі іграшки зробило ремесло випічки пряників.
 
Остигнули солодощі вішали на ялинку, обернувши в золоту, срібну або кольорову фольгу. 

Особливістю старовинних ялинок були маленькі свічки, кріпиться на гілках в маленьких свічниках за допомогою особливих затискачів. У свій час число їх на ялинці було строго певним - 12, стільки, скільки місяців у році і апостолів у Христа. Навряд чи щось може змагатися з містерією вогників, що відбиваються на блискучої поверхні іграшок та висвітлюють пухнасту хвою. 

Святкова ялинка кінця минулого і початку нинішнього століття виглядала так само, як у наш час. І хоча різноманітність ялинкових прикрас, мабуть, нічим не поступалася сучасному, вся ця пишність аж до початку і навіть середини XX століття робилося своїми руками. Адже покупні іграшки могли дозволити собі тільки багаті сім'ї. 

А ось наша сучасна ялинка в Киеве, увита електричним гірляндами, що виблискує мішурою, переливається тисячами відблисків від скляних куль на віддалі пішла від своєї попередниці початку століття. Але було в тих трошки наївних, але таких гарних новорічних лісових красунь щось зворушливе і по-особливому святковий.